Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bootstrap.php(430) : eval()'d code on line 118
Franarea regenerativa
Rezultate 1 la 1 din 1

Subiect: Franarea regenerativa

Junior Member
    Data înscrierii
    05.10.2017
    Posturi
    5

Franarea regenerativa

A trecut ceva timp, deja km parcursi cu masina electrica se apropie de 800 km, incep sa mi se aseze parerile.
    Parerea mea: Masina electrica se conduce mult mai usor (fara prea multe miscari ) iar mecanismul de reconversie a inertiei in energie electrica e o inventie geniala. Practic, masina accepta mai multe setari ale recuperarii energiei, dar partea faina, cea pe care o simti e ca pedala de acceleratie devine si pedala de frana (in functie de pozitia ei) Astfel ai o portiune cand masina accelereaza, o mica portiune intermediara, masina merge din inertie fara pic de recuperare (infranare) ....si merge distante foarte lungi, mult mai lungi ca la masinile cu fum . Iar daca mai ridici putin piciorul incepe franarea, cu cat ridici mai mult cu atat mai puternica este franarea (franarea regenerativa) . Masina franeaza ca lumea, ba chiar aprinde si stopurile de frana, totusi daca simti ca tot nu-ti ajunge (foarte rar mi s-a intamplat) , iei piciorul total de pe acceleratie si apesi frana, care in plus, va actiona si placutele de frana (frana clasica). De ceva timp ma delectez cu acest stil de condus si ma gandesc (zambind) cam cate manevre sunt nevoiti sa faca alti coparticipanti la trafic. Asadar, masina electrica e un succes total, d.p.d v. a ce a ce v-am povestit....mai ramane sa vedem si cat de fiabila e.
    Ultima modificare făcută de mesterX; 05.10.2017 la 20:14.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •